tematy do rozmowy

Rozmowa jest sztuką i to sztuką bardzo trudną. Nie każdy potrafi frapująco rozmawiać na różne tematy. Piękne rozmowy prowadzą osoby o pewnym przygotowaniu, erudycji, wiedzy, czyli intelektualiści i humaniści. Literatura, film czy sztuka to ponadczasowe tematy rozmów. Obecnie jednak coraz mniej osób czyta książki i wartościowe czasopisma. Zanika sztuka rozmowy o rzeczach wzniosłych, a coraz więcej osób smsami zastępuje rozmowę. Stajemy się przez to ubożsi, tracimy szansę na rozwój intelektualny oraz ciekawe życie. A przecież warto brać udział w dyskusjach, uczyć się sztuki argumentacji oraz być erudytą. Jeśli już jednak erudycja nie jest nam bliska to rozmawiajmy ładnie o rzeczach przyziemnych. Kiedyś w domach ludzie rozmawiali, opowiadali sobie różne historie, bajki, legendy, baśni. Dzisiaj jest to rzadka sytuacja. Dobrze, gdy rodzice czytają dzieciom bajki zamiast pokazywać kreskówki. Współczesny człowiek to „oglądacz ora podglądacz”. Obserwuje życie gwiazd, zapominając o własnej egzystencji. 

Ciekawe tematy do rozmowy

Ciekawych tematów do rozmów dostarczają książki, filmy, wystawy malarstwa i fotografii. Jeśli ktoś interesuje się daną dziedziną to ma wiele do opowiedzenia i może przekazać własną wiedzę innym osobom. Szczególnie osoby doświadczone, z osiągnięciami życiowymi, potrafią rozmawiać. Młodzież najczęściej spędza czas z nosem w ipadzie czy smartfonie, nie tracąc czasu na towarzyskie pogawędki. 

Tematy na każdą okazję

Są jednak tematy na każdą okazję – to pogoda, film, wydarzenia bieżące. Polityka może być tematem rozmów, ale czasami staje się początkiem kłótni i awantur. Dlatego warto zastanowić się czy polityka to dobry temat. Niektórzy twierdzą, że tak jest, inni natomiast mają całkiem inne zdanie. Polacy nie chcą mówić o pieniądzach i o religii – to są tematy tabu. Dla niektórych tematem tabu jest też polityka. Tematem na każdą okazję może być moda i uroda, to szczególnie ulubiona tematyka pań. Warto czasami porozmawiać na różne tematy i nie koncentrować się na pracy i tym, co jej dotyczy. Polacy są sztywni, nie zawsze chcą i potrafią się otworzyć. Dobry rozmówca potrafi jednak zachęcić do rozmowy wszystkich. Pogoda, moda, uroda, plany urlopowe, opowieści o ostatnich wakacjach – każdy znajdzie temat dla siebie. Wystarczy tylko znaleźć klucz do danej osoby. 

Śmieszne tematy rozluźniające atmosferę

Jak rozluźnić atmosferę? Można opowiedzieć śmieszne sytuacje z własnego życia lub przytoczyć anegdoty neutralne lub opowieści o znanych osobach. Nic tak nie rozładowuje aury jak świetna anegdota czy pyszny żart. Polacy lubią opowiadać kawały, chociaż ich jakość bywa tak różna, jak różne jest poczucie humoru danej osoby. Dobra anegdota jest wartościowa, znamy przecież powiedzenie „dobry żart tynfa wart”. Można opowiadać o wakacjach, ilustrując takie opowieści zdjęciami. Niejedna osoba pokocha takie właśnie tematy. Jest to znakomite rozwiązanie, lepiej się pośmiać niż płakać i narzekać. A Polacy z narzekania słyną, statystyczny Polak bynajmniej nie jest optymistą. Anegdota pozwala odstresować się,  pośmiać i miło spędzić czas z innymi ludźmi, a to jest przecież najważniejsze.