Ocet

Spójrz na każdy domowy przepis na czyszczenie domu i prawdopodobnie zobaczysz ocet na liście składników. Jest on chwalony za swoje nietoksyczne, dezynfekujące efekty, ale wielu zastanawia się, czy naprawdę robi sztuczkę na powierzchniach dotykowych w Twojej łazience i kuchni. Czy ocet zabija pleśń i zarazki, czy też używanie tego domowego środka czyszczącego jest naprawdę stratą czasu?

Nie bez powodu Hipokrates, ojciec medycyny, używał octu do walki z infekcjami i innymi warunkami zdrowotnymi. Ocet był używany do czyszczenia owrzodzeń, leczenia ran i łagodzenia kaszlu.

Dziś służy jako bezpieczniejsza alternatywa dla domowej dezynfekcji, a badania wskazują, że ma pewne potężne działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Czy ocet zabija pleśń?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy ocet zabija pleśń, trzeba najpierw przyjrzeć się temu, co jest w środku octu. Lotny kwas organiczny w occie nazywa się kwasem octowym. Ten związek chemiczny ma silne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Oprócz kwasu octowego, inne składniki w occie to sole mineralne, witaminy, aminokwasy, związki polifenolowe i nielotne kwasy organiczne.

Badania opublikowane w American Society for Horticultural Science wskazują, że ocet ma działanie przeciwbakteryjne na grzyby w różnych zastosowaniach. Wykazano na przykład, że para z octu zapobiega kiełkowaniu grzybów rozkładających owoce, w tym Penicillium expansum, Monilinia fructicola, Botrytis cinerea i Colletotrichum coccodes.

A badanie opublikowane w International Journal of Environmental Research and Public Health wykazało, że ocet, z 4 procentami kwasu octowego, miał hamujący wpływ na wzrost P. chrysogenum, grzyba, który jest powszechnie spotykany w wilgotnych lub uszkodzonych przez wodę budynkach.

Czy więc ocet zabija pleśń? Te badania i niepotwierdzone doniesienia sugerują, że rzeczywiście zwalcza wzrost grzybów i pleśń.

Czy ocet zabija zarazki (i grypę)?

Ponownie związek octu – kwas octowy wchodzi w grę przy omawianiu, czy biały ocet zabija zarazki.

Badania naukowe pokazują, że ocet jest skuteczny w zwalczaniu mikrobów w żywności, czasami używany do zabijania bakterii na mięsie, owocach i warzywach. Kiedy badacze z Japonii przetestowali skuteczność octu na bakteriach chorobotwórczych przenoszonych przez żywność, wzrost wszystkich szczepów został zahamowany.

A badanie z 2014 roku opublikowane w American Society for Microbiology pokazuje, że kwas octowy w occie jest skutecznym, nietoksycznym środkiem dezynfekującym prątki, który powinien być również aktywny wobec większości innych bakterii. Wyniki te wskazują, że kwas octowy może zabić plamy bakterii, które są odporne na leki i powszechnie środki dezynfekujące, a potencjalnie bardzo szkodliwe.

Czy ocet zabija zarazki grypy? Badanie z 2010 roku opublikowane w PLoS One wykazało, że rozcieńczony ocet (z 4-8 procentowym kwasem octowym) stanowił odpowiedni środek do dezynfekcji powierzchni wirusa grypy A.

Na podstawie tego raportu, ocet do czyszczenia jest skutecznym sposobem zwalczania zarazków w domu i w pracy.

Najlepsze zastosowania octu

Ocet jest wszechstronnym, niedrogim, wolnym od toksyn i przyjaznym dla środowiska środkiem do czyszczenia domu. Wystarczy połączyć ocet destylowany z czystą wodą, aby stworzyć wielopowierzchniowy domowy środek czyszczący. Wypróbuj poniższe sposoby na wykorzystanie octu do sprzątania:

Czyste pranie

Czy zastanawiałeś się “czy ocet zabija zarazki w praniu?”. Cóż, destylowany ocet może rzeczywiście usunąć pozostałości na twoich ubraniach, plamy i zarazki. Pomaga również zmiękczyć ubrania.

Zabijanie zarazków w kuchni

Od mikrofalówki i zlewu, po blaty kuchenne i podłogi – ocet destylowany i ciepła woda mogą być użyte do przecięcia brudu i bakterii w kuchni.

Wypróbuj ten domowy środek do czyszczenia piekarników na swoich urządzeniach kuchennych. Możesz nawet dodać ocet do zmywarki, aby uczynić ją lśniąco czystą, lub uruchomić ekspres do kawy wypełniony destylowanym octem, aby rozpuścić osad i minerały.

Walka z bakteriami łazienkowymi i osadami

Spróbuj tego domowego środka do czyszczenia łazienki, który jest zrobiony z octu jabłkowego, sody oczyszczonej, mydła w płynie i antybakteryjnych olejków eterycznych, w tym drzewa herbacianego, cytryny i pomarańczy.

To połączenie składników zwalczających zarazki sprawia, że jest to doskonały, całkowicie naturalny środek czyszczący, bez toksycznych skutków stosowania konwencjonalnych produktów łazienkowych.

Naturalny środek do czyszczenia podłóg

Zmieszanie ½ szklanki białego octu destylowanego i pół galonu ciepłej wody daje wolny od toksyn środek do czyszczenia podłóg. Użyj go do mycia podłóg z płytek w całym domu, zwłaszcza tam, gdzie gromadzi się osad, jak w kuchni, łazience i przedpokoju.

Uważaj jednak na podłogi z prawdziwego drewna, ponieważ ocet jest kwaśny i może uszkodzić drewno.

Dezodorant do dywanów i usuwanie plam

Jeśli masz śmierdzący lub poplamiony obszar na swoim dywanie, być może od moczu zwierząt domowych, wina, żywności lub uszkodzenia wody, połącz równe części octu destylowanego i wody i nasyć obszar obaw. Następnie zwiększ absorpcję naciskając na obszar ręcznikami papierowymi lub szmatą. Gdy wyschnie, odkurz obszar.

Pamiętaj, że jeśli jest to kolorowy dywan, najpierw wytrzyj niewielką część, aby upewnić się, że kolory nie spłyną.

Środek do usuwania osadów mineralnych

Możesz użyć octu destylowanego na wielu maszynach lub narzędziach czyszczących, aby usunąć osad wapnia lub minerałów, w tym parownicach, maszynach do bezdechu sennego, nawilżaczach, ekspresach do kawy, zmywarkach, pralkach i mopach.

Spray antybakteryjny

Wypróbuj ten domowy środek czyszczący Melaleuca Lemon, który jest wykonany z antybakteryjnych olejków eterycznych. Można go używać na matach do jogi, blatach, muszlach klozetowych, ścianach prysznicowych i torbach gimnastycznych.

Możesz nawet użyć octu do czyszczenia ekranów komputerów i tabletów. Aby uczynić go jeszcze twardszym na tłuszcz, brud i zarazki, dodaj do roztworu sodę oczyszczoną.

Jak nie używać octu?

Istnieje wiele naturalnych składników, które są bezpieczne do mieszania z octem, ale są takie, których należy unikać.

Wybielacz i ocet

Ocet nigdy nie powinien być mieszany z wybielaczem. Kiedy wybielacz wchodzi w kontakt z produktami kwaśnymi, takimi jak ocet, niektóre środki do czyszczenia szkła, detergenty do mycia naczyń, a nawet środki do czyszczenia muszli klozetowej, może to spowodować uwolnienie chloru.

Narażenie na działanie nawet niewielkich ilości chloru może powodować niekorzystne reakcje, takie jak:

  • Pieczenie, łzawienie oczu
  • Podrażnienie ucha, nosa i gardła
  • Katar
  • Kaszel
  • Problemy z oddychaniem
  • Ból i pęcherze (po kontakcie ze skórą)

Jeśli jesteś narażony na gazowy chlor przez dłuższy czas, możesz doświadczyć bólu w klatce piersiowej, poważnych problemów z oddychaniem, wymiotów, zapalenia płuc, a nawet śmierci.

Nadtlenek wodoru i ocet

Choć osobno ocet i nadtlenek wodoru są bezpieczne, to zmieszane razem mogą wywołać niepożądane skutki. Połączenie związków może podrażniać oczy, nos, gardło i skórę. Narażenie na to combo może również prowadzić do problemów z układem oddechowym, dlatego trzymaj je osobno.

Soda oczyszczona i ocet

Bezpiecznie jest połączyć sodę oczyszczoną i ocet w roztworze czyszczącym, którego będziesz używać od razu. Nie przechowuj jednak roztworu zawierającego oba składniki, ponieważ może on wybuchnąć.

Po użyciu środka do czyszczenia płytek, na przykład z octu, wody i sody oczyszczonej, wyrzuć to, co pozostało.

Ryzyko i skutki uboczne

Działanie octu

Ocet jest kwaśny, więc może być drażniący, gdy jest stosowany bezpośrednio na skórę lub niektóre powierzchnie, takie jak prawdziwe drewno. Dlatego powszechnie zaleca się rozcieńczanie octu destylowanego czystą wodą.

Jak już wspomniano, nie należy mieszać octu z wybielaczami lub nadtlenkiem wodoru. Jeśli zmieszasz go z sodą oczyszczoną, użyj kombinacji od razu i wyrzuć resztki. Nie chcesz przechowywać domowej roboty sprayu zawierającego oba składniki.