ginekologia etsetyczna

Powstałe w wyniku porodu lub w trakcie menopauzy zmiany w obrębie pochwy często skutkują brakiem możliwości czerpania satysfakcji z życia seksualnego oraz powstaniem wielu innych problemów. Usunięcie powstałych wówczas trwałych zmian w obrębie pochwy jest jednak obecnie możliwe dzięki zabiegom przeprowadzanym w ramach ginekologii estetycznej. W artykule dokładniej opisujemy, jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej, jakie dokładnie zabiegi można w ramach takiego leczenia wykonać oraz jakie są ich zalety.

Ginekologia estetyczna – Wskazania

Wskazania do przeprowadzenia zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej mogą być różne. Wspomniane we wstępie zmiany w obrębie pochwy mogą mieć bowiem wiele negatywnych skutków. Najczęściej wykonanie odpowiedniego zabiegu ginekologicznego zaleca się pacjentkom, u których występują zrosty i blizny po nacięciu krocza podczas porodu, spoczynkowe lub wysiłkowe nietrzymanie moczu, luźność lub patologiczna suchość pochwy, lub przerost warg sromowych mniejszych. Takie objawy bardzo często bowiem utrudniają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przeprowadzenie zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej często jest jedyną szansą na skuteczne pozbycie się tych problemów.

Jakie są możliwości ginekologii estetycznej?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Możliwości ginekologii estetycznej są bardzo duże i obecnie powszechnie wykonuje się wiele różnego rodzaju zabiegów, spośród których najczęstszymi są lifting krocza, zabieg zmniejszania warg sromowych mniejszych oraz laserowa plastyka krocza. Celem wykonywania wszystkich tych zabiegów jest przywrócenie pacjentkom równowagi psychicznej i fizycznej oraz umożliwienie im normalnego funkcjonowania po okresie, w którym  odczuwały wiele nieprzyjemnych objawów.

Na czym polegają wszystkie wskazane przez naszego rozmówcę zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej?

  • Lifting krocza – Zabieg wykonywany u kobiet, które w trakcie porodu naturalnego musiały mieć nacięte krocze. W przypadku nieprawidłowego po porodzie zszycia krocza u wielu kobiet występuje zmniejszenie satysfakcji ze współżycia z powodu zbyt szerokiego wejścia do pochwy. Lifting krocza polega na zwężeniu rozluźnionej tkanki mięśniowej przy użyciu specjalnych wchłanianych nici zaopatrzonych w haczyki. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, powrót do pewnej aktywności jest możliwy już po kilku dniach od jego wykonania, jednak zaleca się utrzymanie wstrzemięźliwości seksualnej przez kilka tygodni po jego wykonaniu.
  • Zmniejszenie warg sromowych mniejszych – Tego typu zabiegi są wykonywane laserem. Przerośnięte wargi sromowe mogą się łączyć z wieloma nieprzyjemnymi objawami, m.in. generują otarcia oraz przeszkadzają podczas stosunku. U wielu kobiet powodują też powstanie kompleksów. Zabieg zmniejszenia warg sromowych mniejszych jest bezbolesny i bezinwazyjny. Bardzo szybko trwa również po nim rekonwalescencja.
  • Laserowa plastyka krocza – Rodzaj zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej, który zazwyczaj jest wykonywany u kobiet w okresie postmenopauzalnym. W tym czasie w wyniku zmniejszenia stężenia hormonów u wielu kobiet dochodzi do spadku napięcia ścian pochwy, co powoduje też spadek satysfakcji ze współżycia. Poprzez przeprowadzenie laserowej plastyki krocza możliwe jest zwiększenie elastyczności oraz przywrócenie prawidłowego napięcia ścian pochwy.

Czy zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej są skomplikowane?

Poddanie się zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej w niektórych przypadkach jest jedyną możliwością, żeby zapobiec zaobserwowanym u siebie niepokojącym i nieprzyjemnym objawom związanym z powstaniem zmian w obrębie pochwy. Określeniem wskazań do wykonania zabiegów może się zając lekarz podczas przeprowadzania badania ginekologicznego. Jeżeli po porodzie lub w wyniku menopauzy zauważy się u siebie któryś za wskazanych wyżej niepokojących objawów, w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie ginekologicznym na pewno warto jest o tym powiedzieć swojemu lekarzowi.