Ból zęba należy do wyjątkowo nieprzyjemnych, skutecznie obniża nastrój, utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet zaśnięcie. Jest to także wyraźny znak, że potrzebny nam stomatolog i jak najszybsza kontrola. Zanim jednak umówimy wizytę, ból z pewnością będzie nam towarzyszyć, a naszym celem stanie się jego zwalczenie. Wiele osób nie chce zażywać tabletek. W takim przypadku, ale również wtedy gdy uczucie dyskomfortu nie jest aż tak mocne, warto spróbować domowych sposobów, które mogą przynieść nam chociaż chwilową ulgę. O jakich metodach należy wspomnieć?

Zioła na ból zęba

Dolegliwości bólowe bardzo często mają związek ze stanem zapalnym w jamie ustnej. W takim przypadku warto spróbować płukanki ziołowej. Niektóre rośliny wykazują działanie antyseptyczne oraz przeciwzapalne, dlatego mogą okazać się skutecznymi sprzymierzeńcami. Jednym z ziół, który cieszy się szczególną popularnością jest szałwia lekarska, znana ze swoich właściwości bakteriobójczych. Aby przygotować płukankę należy zalać suszone liście wrzątkiem i pozostawić na kilkanaście minut do zaparzenia. Następnie odcedzamy zioła i gdy napar będzie nieco chłodniejszy, płuczemy jamę ustną kilka razy dziennie.

Kolejną rośliną, która powinna przynieść nam ulgę w bólu jest rumianek. Sposób przygotowania płukanki jest analogiczny jak w przypadku szałwii. Działanie zioła wynika z obecności różnego rodzaju substancji aktywnych, które wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego.

Żucie goździków

Gdy chcemy poczuć szybką ulgę, a stomatolog będzie w stanie pomóc nam dopiero za kilka dni, warto przetestować sposób z żuciem goździków. Jest to jeden z najstarszych i najbardziej znanych sposobów walki z bólem zęba. Mowa o ususzonych roślinach, które wykorzystujemy jako aromatyczną przyprawę. Właściwości przeciwbólowe wynikają z obecności olejku zawierającego eugenol – substancję działającą przeciwzapalnie, znieczulająco i odkażająco. Aby odczuć korzystne działanie, należy żuć goździki bolącym zębem.

Przykładanie wacika nasączonego olejkiem

Kolejnym sposobem jest przyłożenie do bolącego zęba wacika nasączonego olejkiem jodłowym lub kroplami walerianowymi. Można również wykorzystać olejek goździkowy. Wacik zagryzamy i już po chwili powinniśmy poczuć zmniejszenie dolegliwości.

Domowe sposoby najczęściej okazują się skuteczne w sytuacji gdy ból można określić jako słaby lub umiarkowany. Jeśli zauważymy, że zaczyna się nasilać, warto skorzystać z medykamentów, które przyniosą szybszą ulgę i okażą się wsparciem do czasu aż pomoże nam stomatolog.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu Mój Stomatolog z Poznania.