close up of pipette with pouring liquid serum with golden bottle and shadows on beige background

Nocna pielęgnacja powinna opierać się na regeneracji – po 18 godzinie skóra odpoczywa i uruchamia procesy naprawcze. Natomiast w ciągu dnia komórki walczą ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak promienie słoneczne, niskie i wysokie temperatury czy światło ekranów urządzeń. Serum na dzień powinno więc być wypełnione składnikami ochronnymi i antyoksydacyjnymi, serum na noc – odżywczymi i regenerującymi. Oto przegląd substancji, których warto szukać w serach do stosowania rano i wieczorem.

Jak dobrać serum do swojej cery?

Przede wszystkim ustal, jaka jest najważniejsza potrzeba Twojej skóry. Zmagasz się z zaskórnikami? A może szukasz produktu, który spłyci zmarszczki? Lub chcesz nawilżyć skórę i osiągnąć efekt glow? Niestety nie ma jednego produktu, który sprostałby wszystkim wyzwaniom cery, dlatego serum należy dobierać do konkretnej grupy problemów. Produkty na dzień mają zwykle lekką, wodnistą konsystencję, aby nadawać się również pod makijaż. Serum na noc bywają cięższe i oleiste. Łączy je wysoka zawartość składników aktywnych. Jakie serum wybrać do swojej cery?

Serum na dzień – lista wskazanych składników

Serum na dzień powinno mieć przede wszystkim działanie nawilżające i antyoksydacyjne. Składnikiem, który doskonale nawilża skórę jest kwas hialuronowy. Wielkocząsteczkowy tworzy na skórze warstewką ochronną, która zapobiega szybkiemu odparowywaniu wody z naskórka. Małocząsteczkowy wnika głębiej, nawadniając głębsze warstwy rogowe. Oba rodzaje są ważne dla cery, dlatego warto szukać produktów zawierających oba rodzaje tego składnika. Produkty są zazwyczaj lekkie, szybko się wchłaniają i nadają się pod make-up.

Inną popularną substancją stosowaną w serum na dzień jest witamina C. Rozświetla skórę, wyrównuje jej koloryt i neutralizuje negatywne skutki promieniowania słonecznego (nie mylić z ochroną SPF; choć witamina C wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych, nie można traktować jej jako samodzielnego zabezpieczenia przed słońcem). W serum na dzień producenci stosują też trehalozę, skwalan, aloes czy niacynamid.

Serum na noc z retinolem

Wieczorem i nocą skóra jest skupiona na odnowie. Wtedy cera najintensywniej chłonie z kosmetyków pożądane składniki. Dlatego dobierz do jej potrzeb serum, które odżywia i regeneruje płaszcz hydrolipidowy. Oczywiście czego innego potrzebuje cera naczyniowa, trądzikowa czy odwodniona, dlatego serum powinno być dobierane bardzo uważnie.

Świetnym nocnym składnikiem jest na przykład retinol, czyli najskuteczniejsza substancja stosowana w kosmetyce na zmarszczki. Jednak, aby nie podrażnić skóry jego złuszczającymi składnikami, należy zaczynać od mniejszych stężeń retinolu i początkowo stosować serum na przykład raz na cztery dni. Jeśli cera będzie dobrze reagować, można co kilka tygodni zwiększać częstotliwość wieczornej aplikacji.

Inne nocne składniki w serum do twarzy

Nocą regeneracji ulega bariera lipidowa, więc dobrym pomysłem jest dostarczenie skórze cennych składników lipidowych i kwasów tłuszczowych. Dobrze dobrane serum olejowe nie będzie zatykać porów i wyrówna proces wydzielania sebum. Niekomedogenne oleje to na przykład olejek tamanu, olejek lniany czy CBD. Polecane substancje w esencjach na noc to również ceramidy, peptydy, skwalan, neohesperydyna i witamina C.