Dojrzała kobieta pielęgnująca twarz kremem przeciwzmarszczkowym

Starzenie się organizmu dotyczy wszystkich tkanek i narządów, w tym również skóry. U kobiet punktem zwrotnym bardzo często bywa menopauza, po której na skutek zmian hormonalnych następuje widoczne pogorszenie się jakości skóry oraz jej funkcjonowania. Dlatego dojrzałe panie powinny uważnie dobierać kosmetyki – krem na zmarszczki czy nawilżające kremy dla cery dojrzałej to w ich przypadku obowiązkowe produkty na półce w łazience!

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najczęstsze problemy skórne kobiet dojrzałych,
  • jakie składniki powinny zawierać nawilżające kosmetyki dla kobiet dojrzałych,
  • jak wybrać najlepszy krem na zmarszczki.

Kondycja kobiecej skóry jest bardzo mocno powiązana ze stanem hormonalnym – kiedy w okresie menopauzy dochodzi do gwałtownego spadku stężenia estrogenów, skóra staje się cieńsza, traci jędrność i gęstość, a zmarszczki są wyraźnie głębsze. Oczywiście zmiany hormonalne to nie jedyna przyczyna spadku kondycji skóry starszych kobiet – podlega ona takim samym procesom starzenia się jak inne części ciała. Z wiekiem w organizmie ubywa kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, odpowiedzialnych za jędrność i nawilżenie skóry. Jest ona również nieustannie narażana na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych – słońca, zanieczyszczeń powietrza i dymu tytoniowego. Nie bez znaczenia jest też fakt, że z biegiem lat coraz trudniej jest dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych, a na stan skóry ma również wpływ dieta osób starszych. Dlatego dojrzałe kobiety powinny sięgać po przeznaczone dla nich kosmetyki – naturalne, bez konserwantów i sztucznych barwników, ze sprawdzonym składem, stworzone z myślą o ich problemach.

Kosmetyki dla seniorów – po pierwsze nawilżenie

Już mniej więcej po 50. roku życia skóra wymaga bardziej intensywnego nawilżania przy pomocy specjalnych kremów dla cery dojrzałej o bogatszym składzie i nieco innej formule. Powinny one utrudniać utratę wody przez naskórek oraz przyciągać wodę ze skóry właściwej do naskórka. Nawilżające kosmetyki dla kobiet po 50. roku życia mogą więc zawierać mocznik, kwas hialuronowy, kolagen, glikol propylenowy, glicerynę czy mleczan sodu. Oprócz tego dobrze, by miały w składzie różnego rodzaju składniki zmiękczające, przede wszystkim oleje roślinne, które natłuszczają skórę, wygładzają ją i działają ochronnie.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy? Z retinolem!

Jedną z substancji, które pozwalają widocznie spłycić zmarszczki, ujędrnić skórę i przywrócić jej elastyczność, jest retinol, czyli witamina A. Powszechnie wiadomo, że jest ona niezbędna do właściwego wzrostu komórek, utrzymania ciągłości naskórka i błon śluzowych, a jej niedobory negatywnie wpływają na stan skóry. Dlatego kosmetyki na zmarszczki dla kobiet dojrzałych powinny koniecznie posiadać go w swoim składzie – oprócz tego, że działa przeciwzmarszczkowo, retinol rozjaśnia przebarwienia (również posłoneczne) i wyraźnie wygładza naskórek.

Skuteczny krem na zmarszczki po 60. roku życia – z peptydami

W drogeriach i aptekach bez problemu można kupić kremy dla cery dojrzałej z peptydami, czyli substancjami, które pobudzają produkcję nowego kolagenu – ten składnik zaś jest niezbędny do zachowania jędrnej, gładkiej skóry. Dzięki temu można uzyskać wyraźny efekt przeciwzmarszczkowy (następuje systematyczna redukcja głębokości zmarszczek), struktura skóry zostaje odbudowana, przyspiesza także proces naturalnej regeneracji drobnych podrażnień.

Kremy dla cery dojrzałej 60+ – co jeszcze mogą zawierać?

W kosmetykach dla seniorów często stosowane są oczywiście także inne składniki:

  • hydrokwasy – AHA, BHA i PHA zmniejszają grubość warstwy rogowej naskórka, poprawiają jego funkcjonowanie, wygładzają skórę i cechują się dużą skutecznością w rozjaśnianiu przebarwień, również pochodzenia posłonecznego i hormonalnego,
  • antyoksydanty – to szeroka grupa substancji, które zwalczają uszkadzające DNA wolne rodniki, chroniąc przed ich działaniem skórę oraz spowalniając procesy starzenia; zalicza się do nich m.in. witaminę C i E, pantenol, kwas ferulowy oraz koenzym Q10,
  • składniki depigmentujące – przeznaczone do zwalczania często spotykanych u kobiet dojrzałych zaburzeń pigmentacji skóry; wśród nich można wymienić witaminę C, kwas azelainowy, kwas kojowy oraz arbutynę.

Oczywiście należy pamiętać, by każdy krem aplikować na odpowiednio przygotowaną, oczyszczoną skórę. Tylko wtedy zawarte w nim składniki aktywne będą mogły zadziałać prawidłowo!

Źródła:

Źródła:

pscir.org.pl/wp-content/uploads/2012/11/Pielegnacja-cery-dojrzalej-60+.pdf

www.cabines.pl/artykuly/796/starzenie-sie-skory-metody-zapobiegania-oraz-pielegnacja-skory-dojrzalej-cz-1.html

pdfs.semanticscholar.org/1c55/987fa676291307c4f349278c1bf3b2abfac5.pdf