wypadki w pracy

Kiedy myślimy o urazach w miejscu pracy, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, jest zazwyczaj wypadek z udziałem maszyny lub jakiegoś rodzaju ciężkiego sprzętu. Jednak w miejscu pracy może dojść do wielu innych rodzajów urazów, które często mogą być równie poważne. Każdy rodzaj urazu może mieć znaczący wpływ na twoje życie, czasem w sposób, którego nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Załóżmy na przykład, że pracujesz w biurze i w wyniku całodziennego pisania na klawiaturze nabawiłeś się zespołu cieśni nadgarstka. Choroba ta może powodować ból i drętwienie rąk i nadgarstków, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Być może będziesz musiał zrezygnować z pracy i znaleźć inny sposób zarabiania pieniędzy, co może być bardzo trudne.

Zapoznanie się z różnymi rodzajami urazów w miejscu pracy może pomóc Ci być przygotowanym i wiedzieć, co się stanie, jeśli ich doświadczysz. Może to również przynieść korzyść osobie, na której Ci zależy i zapewnić jej obszerne, oparte na wiedzy informacje, a nie współczucie. Poniżej przedstawiamy cztery ważne rzeczy, które warto wiedzieć o urazach w miejscu pracy.

Spodziewaj się niespodziewanego

Urazy w miejscu pracy mogą zdarzyć się wszędzie – nie tylko w fabrykach czy na placach budowy. Każde miejsce zatrudnienia jest narażone na ryzyko urazu. Na przykład, jeśli pracujesz w biurze i coś ciężkiego spadnie z półki, możesz doznać obrażeń. Urazy mogą mieć również podłoże emocjonalne lub psychologiczne. Na przykład jeśli jesteś świadkiem traumatycznego wydarzenia w pracy, możesz nabawić się zespołu stresu pourazowego (PTSD). To, że nie pracujesz aktywnie, nie oznacza, że nie możesz ulec wypadkowi. Na przykład, jeśli podczas przerwy w pracy poślizgniesz się i upadniesz na lód, będzie to uznane za wypadek przy pracy.

Rodzaje urazów

Istnieje wiele różnych rodzajów urazów w miejscu pracy, a niektóre z nich są bardziej powszechne niż inne. Najczęstszym rodzajem urazu w wypadku jest wypadek z udziałem maszyn lub ciężkiego sprzętu. Mogą jednak wystąpić inne rodzaje urazów, takie jak

  • Poślizgnięcia i upadki
  • Zespół cieśni nadgarstka
  • Ból pleców
  • Narażenie na działanie substancji chemicznych
  • Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe
  • Urazy spowodowane stresem

Każdy z tych urazów może mieć znaczący wpływ na Twoje życie. Nawet najmniejszy dyskomfort, który utrzymuje się przez dłuższy czas, może spowodować jakieś uszkodzenia ciała, dlatego tak ważne jest poznanie zasad zapobiegania i bezpieczeństwa dla każdego rodzaju pracy. Ponadto skonsultuj się z lekarzem i dowiedz się, jaki rodzaj ćwiczeń może zapobiec niektórym problemom z postawą i mięśniami występującym w twoim rodzaju pracy.

Nie wszystkie urazy w miejscu pracy są natychmiast widoczne

urazy w pracy

Czasami uraz może być zauważalny dopiero po kilku dniach, a nawet tygodniach od jego wystąpienia. Dotyczy to zwłaszcza takich urazów, jak utrata słuchu, która może być widoczna dopiero po pewnym czasie. Jeśli czujesz, że uległeś wypadkowi przy pracy, koniecznie udaj się do lekarza i zbadaj się. Wielu pracodawców oferuje swoim pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, więc powinieneś mieć możliwość uzyskania leczenia po obniżonej cenie lub nawet za darmo.

Jeśli jednak nie jesteś objęty ubezpieczeniem zdrowotnym pracodawcy, być może będziesz musiał zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Może to być kosztowne, dlatego ważne jest, abyś spróbował znaleźć lekarza, który akceptuje Twoje ubezpieczenie lub który jest skłonny współpracować z Tobą w zakresie planu płatności. Możesz również rozważyć ubieganie się o świadczenia z tytułu odszkodowania pracowniczego. Świadczenia te mogą pomóc w pokryciu kosztów leczenia i utraconych zarobków, jeśli z powodu urazu nie możesz pracować.