Wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej, przychodzi czas na zakup wyprawki dla ucznia. Oprócz książek i tornistra należy również kupić biurko oraz krzesło. Jakie fotele dziecięce najlepiej kupić? I na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaki fotel wybrać dla dziecka?

Fotel dziecięcy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia przedszkolaka i ucznia. Dzieci spędzają przy biurku wiele godzin w celach edukacyjnych, a także rozruchowych. Niezależnie czy odrabiają lekcje, czy grają w gry komputerowe, jako rodzic musisz zadbać o zorganizowanie odpowiednich mebli: biurka i krzesła. Na rynku znajdziesz szeroki wybór krzeseł, które kuszą kolorami, wzorami, postaciami z bajek oraz ciekawymi materiały. Jednak design odgrywa drugorzędną rolę. Fotele dziecięce powinny być wygodne, a jednocześnie ergonomiczne, aby stanowiło solidne podparcie dla kręgosłupa. W związku z tym musi być wyprofilowane w taki sposób, aby wspierać naturalne wygięcia.

Jaki fotel dziecięcy kupić?

Zakup fotela dziecięce, powinien być przemyślany i przeanalizowany. W pierwszej kolejności warto określić budżet domowy. Pamiętaj jednak, że dobre, ergonomiczne krzesła kosztują nieco więcej niż zwykłe modele. Warto jednak dołożyć. Następnie możesz szukać odpowiedniego modelu dla dziecka. Skup się na ofercie foteli dla dzieci, nie dla dorosłych. Na te przyjdzie jeszcze czas. Sprawdź, czy krzesło ma możliwość regulacji. Dobre fotele dziecięce posiadają kilka możliwości regulacji, co zapewnia jak najlepsze dopasowanie do indywidualnych potrzeb malucha. Przede wszystkim krzesło powinno umożliwić ustawienie wysokości siedziska. To bardzo ważne od razu po zakupie mebla, jak i później, gdy dziecko zacznie rosnąć. Dzięki tej funkcji dostosujesz mebel do wzrostu malucha.

Wysokość należy ustawić tak, aby dziecko bez problemu dotykało całymi stopami o podłogę. W innym przypadku konieczny będzie podnóżek, który znajdziesz w wielu modelach. Niektóre krzesła mają możliwość ustawienia wysokości oparcia. To bardzo przydatna opcja. Warto również wybrać modele z regulacją zagłówka oraz podłokietników, o pozwoli na jeszcze lepsze dopasowanie.

O czym pamiętać, kupując fotel dla dziecka?

Nawet fotel o odpowiednich wymiarach, kilku możliwościach regulacji i pięknym designie nie spełni swojej funkcji, jeżeli nie będzie miał odpowiednio wyprofilowanego oparcia, które stanowi podstawę. Krzesło dla dzieci musi podpierać odcinek lędźwiowy. Wiele modeli ma również możliwość regulacji tego elementu, co jest niezbędne w idealnym dopasowaniu podparcia do wzrostu malucha. Nie zapomnij zwrócić uwagi również na wykonanie krzesła. Fotele dziecięce muszą charakteryzować się wytrzymałym stelażem, a poszczególne elementy powinny być wykonane z dobrych jakościowo surowców, aby stworzyć niezawodną konstrukcję. Istotne są również kółka. Najlepiej sprawdzą się modele, potocznie nazywane „samo-hamowane”. Bardzo płynnie się przesuwają oraz bezpiecznie hamują. Dopiero na samym końcu skup się na designie i wybierz model, pasujący do aranżacji pokoju dziecięcego i gustu swojej pociechy.