buty do biegania na dworze

Kupując buty outdoor damskie, warto pamiętać, że jest to specjalistyczny rodzaj obuwia, który dedykowany jest to różnych aktywności. Przez to posiada on zróżnicowane parametry, które należy uwzględnić, gdy chce się umiejętnie dopasować model buta do aktywności ruchowej, którą będzie się uprawiać.

Parametrów technicznych obuwia, na które należy zwrócić uwagę, jest co najmniej kilka. Są to:

  • grubość i materiał podeszwy,
  • wysokość bieżnika,
  • wysokość cholewki,
  • rodzaj membrany,
  • ocieplenie buta,
  • rodzaj sznurowania,
  • szerokość buta.

Powyższe parametry są kluczowe i są tym, co odróżnia poszczególne modele od siebie. Podstawowym rozróżnieniem poszczególnych modeli jest podzielenie ich ze względu na sezon, do którego są dedykowane. Parametry butów outdoor damskich na zimę znacząco różnią się od parametrów butów przeznaczonych na lato. W tym kontekście najistotniejsze jest ewentualne uzupełnienie buta od dodatkowe ocieplenie, które ma chronić stopę przed wychłodzeniem. Często w tym celu stosuje się wyściółki z wełny, bawełny lub tkanin sztucznych i syntetycznych. Jeśli byt ma być przeznaczony do chodzenia po śniegu lub lodzie, powinien także być wyposażony w odpowiedni bieżnik, który sprawi, że użytkownik obuwia nie będzie się zanadto ślizgał. Świadomy wybór jest tu bardzo wskazany, gdyż zbyt duży bieżnik będzie powodował problemy z poruszaniem się, gdy warunki nie będą wymagały aż tak wysokiego bieżnika.

Nieprzemakalność butów outdoorowych

W drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na poziom nieprzemakalności butów oraz wysokość cholewki. Chcąc osiągnąć efekt, który sprawi, że but nie będzie przemakał i będzie można w nim chodzić po kałużach, śniegu i wodzie stosuje się specjalne membrany, które wykonane są z nieprzemakalnych materiałów. Często producenci oferują tę samą wersję buta w dwóch modelach – jeden posiada nieprzemakalną membranę, a drugi jest jej pozbawiony. Wybór odpowiedniej wersji należy do użytkownika w zależności od jego potrzeb i preferencji. Na to, do jakich warunków but jest dedykowany, wpływa także wysokość cholewki. Może ona być stosunkowo niska i kończyć się przed kostką lub zachodzić na kostkę i kończyć się aż na wysokości ścięgna Achillesa. Buty z niską cholewką są wygodniejsze do szybkim, pieszych wycieczek w stosunkowo równym terenie, podczas gdy wysoka cholewka lepiej spisuje się w trudnym terenie, w którym stabilizacja kostki jest wskazana. Ponadto wpływa ona na to, że do środka buta nie sypie się śnieg lub błoto, co również jest dużą zaletą.

Buty outdoor damskie – wygoda użytkowania

Fakt, że buty tego typu są przeważnie intensywnie eksploatowane, sprawia, że bardzo istotne jest zwrócenie bacznej uwagi na to, czy takie buty są wygodne. Po wielu godzinach marszu w trudnym terenie nieodpowiednio dobrane buty mogą powodować liczne skaleczenia i otarcia. Należy więc przyłożyć należytą uwagę do tego, by dobrać odpowiedni rozmiar obuwia. Dotyczy to zarówno długości wkładki, jak i szerokości podeszwy oraz wysokości podbicia. Ponadto należy uwzględnić, że noga po wielu godzinach marszu może spuchnąć, co trzeba uwzględnić.