Jak wstawać wcześniej

Wczesne budzenie się może pochwalić się pozytywnymi korzyściami zdrowotnymi, w tym lepszą koncentracją, długotrwałą energią i nie tylko. Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą!

Wczesne poranne pobudki mogą być trudne, ponieważ myśl o spaniu w jest zwykle znacznie bardziej atrakcyjną opcją. Jednak wczesne budzenie się przynosi pozytywne korzyści dla zdrowia, w tym lepszą koncentrację, lepszą jakość snu, długotrwałą energię, produktywność i wiele innych.

Wczesne budzenie się wymaga zaangażowania, ale możliwe jest przekształcenie nawet osoby, która wstaje najpóźniej, we wczesnego ptaka.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci wyrobić sobie nawyk wczesnego budzenia się:

Ustal wcześniejszą porę snu

Wyćwiczenie organizmu do wcześniejszego zasypiania może pomóc Ci wstać wcześniej każdego ranka. Większość dorosłych powinna dążyć do uzyskania od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy – cokolwiek mniej niż to może spowodować, że będziesz mieć problemy z wczesnym budzeniem się.

Odłączaj zasilanie przed snem

“Odłączenie” się od smartfonów i laptopów na około 30 minut przed snem może przyczynić się do lepszego snu. Według The Sleep Judge, niebieskie światło emitowane z ekranów może zmienić naturalny poziom melatoniny w twoim ciele, utrudniając zasypianie. Wcześniejsza pora snu z zerową ingerencją ze strony technologii może sprawić, że następnego dnia poczujesz się szczęśliwszy i bardziej energiczny.

Unikaj podjadania późno w nocy

Podczas gdy niektóre badania wykazały, że podjadanie blisko godziny snu może pomóc stłumić wszelkie bóle głodowe, które mogą pojawić się w nocy, inne wykazały, że może to spowodować mniej przyjemne objawy, takie jak kwaśny refluks. Łatwo jest pomylić głód ze zmęczeniem, więc zamiast tego olać przekąski i zachować apetyt na śniadanie.

Unikaj słodzonych napojów energetycznych i kawy

Napoje energetyczne i kawa mogą dać ci dodatkowy impuls do nauki, ale spożywanie dużych ilości cukru lub kofeiny przed snem może sprawić, że trudniej będzie ci zasnąć i utrzymać sen. Udowodniono, że ograniczenie spożycia słodkich napojów gazowanych, napojów energetycznych i kawy wpływa na zdrowsze nawyki związane ze snem. Spróbuj przerzucić się na wodę lub herbatę przed snem, aby się nawodnić.

Wycisz swój telefon

Przed snem wyłącz dzwonek telefonu lub włącz tryb “nie przeszkadzać”. Powiadomienia mogą Cię obudzić w środku nocy i skusić do sprawdzenia telefonu, co zakłóci Twój cykl snu. Ta wiadomość tekstowa lub zabawny meme nadal będzie tam rano, więc zrób sobie przysługę i całkowicie rozłączyć przed snem.

Unikaj całonocnych imprez

Pomijanie snu, aby skończyć zadanie, nie jest mądrym wyborem. Nie tylko może to prowadzić do wyczerpania następnego ranka, brak snu może również hamować zdolność organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Według Vice, ostatnie badania wykazały, że ktoś, kto idzie na noc bez snu będzie często kończy się z zaburzeniami poznawczymi osoby, która piła do limitu prawnego. To dowodzi, jak ważny jest sen dla naszego organizmu. Jeśli masz duży termin zbliża, uniknąć prokrastynacji więc nie będzie musiał ciągnąć całą noc, aby zakończyć pracę. Szybko zdasz sobie sprawę, że brak snu nie jest tego wart.

Spać przy otwartych zasłonach

Przed pójściem spać zostaw lekko otwarte żaluzje lub zasłony. W ten sposób światło słoneczne może przepływać i pomóc Ci obudzić się bardziej naturalnie. W słoneczne dni może to być skuteczna strategia.

Umieść swój budzik po drugiej stronie pokoju

Wczesne wstawanie

Aby uniknąć drzemki alarmu, umieść swój telefon lub budzik po drugiej stronie pokoju, w którym znajduje się twoje łóżko. W ten sposób, kiedy alarm się włączy, będziesz zmuszony wstać z łóżka, aby go uciszyć. Bez pokusy drzemki alarmu, będziesz wstać i być na czas.

Wyszkolenie organizmu do wczesnego budzenia się wymaga czasu, więc nie oczekuj, że będziesz w stanie budzić się o 5 rano każdego dnia. Spróbuj wprowadzić małe zmiany do swojej rutyny, aby wczesne pobudki były wykonalne, takie jak ustawienie wcześniejszej pory snu, przesunięcie lokalizacji budzika lub rezygnacja z przekąsek i słodkich napojów przed snem. Dzięki tym drobnym zmianom, Twoje ciało w końcu nabierze nawyku wczesnego wstawania.