jak dbać o wzrok

Wzrok jest jednym z naszych najcenniejszych zmysłów, dlatego dbanie o oczy jest tym ważniejsze. Jednak większość z nas nie myśli o tym regularnie. Jeśli chcesz lepiej zadbać o swoje oczy i zachować wzrok na dłużej, to poniższa lista wskazówek jest dla Ciebie. Dzięki tym prostym pomysłom twoje oczy będą w znacznie zdrowszej pozycji, co sprawi, że będziesz mniej narażony na dyskomfort i urazy.

Zainwestuj w okulary ochronne

Jeśli jesteś fanatykiem majsterkowania, który uwielbia remontować dom, powinieneś poważnie rozważyć zakup okularów ochronnych online. Kiedy pracujesz z narzędziami i jesteś narażony na latające wióry drewna, zwykłe okulary nie wystarczą, aby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie Twoich oczu. Okulary ochronne na receptę nie tylko zapewniają Ci dobrą widoczność w miejscu pracy, ale także stanowią dodatkową barierę między Tobą a latającymi odłamkami. Wiele okularów ochronnych jest dostępnych w wersji okalającej, która chroni każdy kąt oczu i jest wykonana z bardziej wytrzymałych materiałów, które są odporne na pękanie.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Słońce może z czasem wyrządzić Twoim oczom tyle samo szkód, co małe kawałki trocin i gruzu. Zamiast mrużyć oczy w jasny dzień, upewnij się, że masz parę wysokiej jakości okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniami UV. Najlepiej byłoby, gdybyś nosił okulary przeciwsłoneczne przez cały rok, a nie tylko latem, ale to właśnie w słoneczne dni ten nawyk ma największe znaczenie. Nieużywanie okularów przeciwsłonecznych może doprowadzić do tego, że promienie UV uszkodzą Twoją rogówkę i spowodują zaćmę lub nawet zwyrodnienie plamki żółtej.

Zmniejsz czas spędzany przy ekranie

oko

Nie jest tajemnicą, że ekrany komputerów nie są dobre dla naszych oczu, ale we współczesnym świecie trudno jest ich unikać. Niezależnie od tego, czy pracujesz na komputerze, czy używasz telefonu do wszystkiego – od oglądania filmów po nawigację po nieznanych ulicach – większość z nas jest przyklejona do ekranu przez większość czasu, jaki spędza na jawie. Spróbuj ograniczyć swój czas spędzany przy ekranie, wybierając nowe hobby, takie jak ćwiczenia na świeżym powietrzu, czytanie czy nawet spotkania towarzyskie w kawiarniach z przyjaciółmi. Jeśli ograniczenie czasu spędzanego przy ekranie nie jest możliwe, rób regularne przerwy, aby uniknąć zmęczenia i suchości oczu. Robienie przerw co 20 minut może zapobiec zamgleniu wzroku i zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu głowy.

Stosuj zrównoważoną dietę

Jedzenie zdrowych, pełnowartościowych produktów pomoże każdej części Twojego ciała, nawet oczom. Jednak niektóre produkty są bardziej korzystne dla zdrowia oczu niż inne. Jeśli naprawdę chcesz poprawić swój wzrok, upewnij się, że spożywasz dużo pokarmów zawierających kwasy tłuszczowe omega-3, takich jak tłuste ryby, orzechy i nasiona. Owoce cytrusowe, marchew i słodkie ziemniaki są również pełne dobroci, które pomogą Twoim oczom normalnie funkcjonować. Najlepiej jest czerpać składniki odżywcze z pełnowartościowych pokarmów, ale możesz też przyjmować suplementy diety razem z posiłkami, aby zapewnić sobie dodatkowy zastrzyk energii.