Eleganckie szpilki damskie jeszcze do niedawna były uważane za integralny element kobiecej szafy. Dziś nie jest to już takie oczywiste – ale kobiety wiedzą swoje! Nic w końcu nie dodaje seksapilu tak, jak dobrze dobrane buty na obcasach.

W modzie ulicznej wygoda coraz częściej wygrywa z elegancją. Oczywiście można wyglądać gustownie w płaskich butach – ale chyba nie ma drugiego takiego damskiego modelu, jak szpilki. Wysmuklają sylwetkę, prostują plecy i nadają ruchom większej gracji. Do tego zapewniają eleganckie wykończenie nawet najbardziej casualowych stylizacji. Idą w parzę zarówno ze zwiewną letnią sukienką, jak i dżinsami typu boyfriend i zwykłym T-shirtem.

Dlatego wiele kobiet, zwłaszcza tych, które dbają o stosowanie biznesowego dress code’u, nie rezygnuje z eleganckich szpilek, mimo że moda już od dawna nie faworyzuje ich względem płaskich butów. Szpilki do dziś rzadkość na polskich chodnikach, ale to raczej wina chodników, niż obuwia – bo to może być naprawdę wygodne, jeśli zadbasz o odpowiedni dobór.

Nosek – okrągły, szpiczasty czy kwadratowy?

Czas okrągłych nosków w butach na obcasach bezpowrotnie się skończył. Tak zwane ,,kaczuszki” są zdecydowanie passe – teraz królują przede wszystkim szpice, które powróciły kilka lat temu do mody i nic nie wskazuje na to, by ich popularność malała. Oczywiście, nie mówimy o ekstremalnych wersjach, które chętnie noszono w pierwszej dekadzie XXI wieku, ale szpicach delikatnych. Wysmuklają one stopę i nogi, dodając eleganckim szpilkom damskim jeszcze większego szyku.

W tym sezonie pojawiła się również moda na noski kwadratowe. Te oczywiście nie są zbyt komfortowe w wariantach zabudowanych, ale tych otwartych już zdecydowanie tak. Sandałki na szpilce z kwadratowym wykończeniem prezentują się niezwykle elegancko i stylowo. Czujemy, że ten trend pozostanie z nami na długo!

Pięta w eleganckich szpilkach damskich – zabudowana, odkryta?

W przypadku eleganckich szpilek damskich w wersji zabudowanej warto zadbać o to, aby wykończenie nie było zbyt twarde i wysokie. Oczywiście, każde obuwie należy rozchodzić i z początku może ono sprawiać dyskomfort, zwłaszcza w tej części, ale nieodpowiednie wykończenie może prowadzić do uciążliwych otarć. Jeśli natomiast wybierzesz szpilki z odkrytą piętą, zadbaj o to, aby pasek był dopasowany i mocno mocował stopę – w innym wypadku chodzenie na obcasach może być bardzo utrudnione.

Obcas – wysokość i umiejscowienie

Dobierając eleganckie szpilki damskie, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość szpilek, ale również ich umiejscowienie. Aby zagwarantować sobie jak największą stabilność, warto zdecydować się na model, w którym szpilka umiejscowiona jest na środku pięty. Wysokość szpilki zależy od upodobań i wzrostu. Jeśli chcesz go sobie dodać, śmiało wybierz tę powyżej 8 cm. Jeśli zdecydujesz się na wyższe, warto wybrać model z platformą, która nieco odciąża stopę.

Który model szpilek damskich jest najbardziej klasyczny? Dla nas to pozbawiony platformy model w lekki szpic, o wysokości 7 cm. Wybierz jednak ten, w którym czujesz się najbardziej elegancko i kobieco!