Wady i zalety soczewek kontaktowych

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z soczewkami kontaktowymi? Zanim podejmiesz decyzję, musisz rozważyć kilka ważnych czynników. Najlepiej omówić to wszystko ze swoim optykiem, aby wiedzieć, jakie są koszty, jaki rodzaj soczewek potrzebujesz i jak wygląda ogólna konserwacja. Ale przed tą wizytą zebraliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą Twojego wzroku.

Jakie są plusy i minusy noszenia soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe to zdrowy i wygodny sposób korekcji wzroku. Ponieważ jednak są one cienkie i prawie niewidoczne, przyzwyczajenie się do ich efektywnego używania może zająć trochę czasu. Chociaż soczewki dają Ci wolność od nieporęcznych oprawek, wiele z nich wymaga również codziennego czyszczenia.

Zalety soczewek kontaktowych

Ponieważ soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, zapewniają naturalne pole widzenia, nie ograniczając przy tym widzenia peryferyjnego. Wielką zaletą soczewek kontaktowych jest to, że może je nosić każdy, niezależnie od wieku. Mogą być noszone tak samo dobrze przez małe dzieci, jak i osoby starsze.

Obecnie soczewki kontaktowe są w stanie skorygować większość problemów ze wzrokiem. Może minąć tydzień lub dwa zanim w pełni się do nich przyzwyczaisz, ale prawie każdy może nosić soczewki kontaktowe bez komplikacji. Co więcej, zaawansowana technologia w ostatnich latach dokonała ogromnego postępu w tworzeniu bardziej komfortowych i łatwiejszych do noszenia soczewek kontaktowych. Nowsze marki posiadają wszystkie rodzaje różnych właściwości. Są one również świetne do uprawiania sportu i ćwiczeń. W przeciwieństwie do okularów, nie musisz się martwić, że soczewki spadną, zsuną się lub pękną podczas ważnego meczu lub codziennej sesji na siłowni. Co więcej, zapewniają one również naturalne widzenie peryferyjne, a więc nie będą ograniczać Twojej wydajności.

Zwłaszcza jednodniowe soczewki kontaktowe mogą znacznie ułatwić podróżowanie. Bez konieczności pakowania okularów i etui, czy nieporęcznych butelek z płynem do soczewek, możesz spakować się lekko i przejść przez kontrolę na lotnisku.

Wady soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe

Jeśli zdecydujesz się na noszenie soczewek, pamiętaj o podstawach pielęgnacji soczewek, jeśli chodzi o ich czyszczenie i obsługę. Dla komfortu i zdrowia Twoich oczu kluczowe jest ich codzienne, prawidłowe czyszczenie i regularna wymiana. Nieprzestrzeganie procedur higienicznych lub noszenie soczewek przez okres dłuższy niż zalecany może prowadzić do dyskomfortu, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń Twojego optyka dotyczących noszenia i czyszczenia soczewek. Więcej wskazówek dotyczących prawidłowej higieny soczewek przeczytasz tutaj. Jeśli jednak zdecydujesz się na soczewki jednodniowe, oszczędzisz sobie kłopotów z czyszczeniem, ponieważ każdego dnia będziesz nosił nową parę soczewek. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z soczewkami, ich obsługa może być na początku nieco trudna, zwłaszcza jeśli chodzi o ich zakładanie i zdejmowanie. Jest to jednak kwestia praktyki i z czasem stanie się łatwiejsze. Chociaż soczewki kontaktowe mogą być noszone podczas każdej aktywności, powinieneś unikać narażania ich na kontakt z wodą w jakiejkolwiek postaci. Zawsze zdejmuj soczewki przed prysznicem, pływaniem lub korzystaniem z sauny czy gorącej kąpieli.