francuskie perfumy

Jeśli chodzi o sztukę perfum, żaden kraj nie plasuje się wyżej od Francji. Wiele z najznamienitszych marek, Chanel, Christian Dior lub Estee Lauder to Francuzi. Pamiętajmy też o tym, że w przypadku międzynarodowej sprzedaży, to właśnie Francja wypada jako lider. Francja przoduje nad wszystkimi państwami w przypadku dystrybucji perfum. Perfumy francuskie to aż 30% sprzedaży na całym świecie w dzisiejszych czasach. Przeważająca część z tej znamienitej sprzedaży to luksusowe egzemplarze perfum, o które trudno w innych stronach świata.

Historia perfum

Zgodnie z przesłankami wynikającymi z wiedzy historycznej okazuje się, że Francja nie była jednym z pierwszych państw, które wynalazły perfumy francuskie i opanowywały sztukę perfumiarską. W starożytności Grecy i Rzymianie byli zapalonymi miłośnikami przyjemnego zapachu, którym mogli pokryć swoje ciała. W istocie rzeczy, sztukę perfumiarską można śledzić już od czasu cywilizacji mezopotamskiej. Od zamierzchłych czasów perfumy służyły w celu ukrywania przykrego zapachu ciała. Wielu zamożnych obywateli posługiwało się nimi również po to, aby zapewnić sobie atrakcyjną woń, która będzie świadczyła o ich statusie.

Czasy renesansu

W czasach renesansu perfumy stały się popularne w Europie. Modę na korzystanie z perfum wprowadziła Żona Henryka II. Pierwotnie przed erą bieżącej wody perfumy i słodki zapach kwiatów były przeznaczone głównie do tego, aby kamuflować brzydki zapach pochodzący od niemytego ciała.

Perfumy francuskie dzisiaj

Chociaż dziś wielkie marki branży perfumeryjnej mają siedzibę w Paryżu, a “perfumy z Paryża” są niezwykle cenionym tworem, który określany jest mianem serca francuskiego, w rzeczywistości francuskie perfumy produkowane się w niewielkim miasteczku.

Miasteczko nosi nazwę Grasse, jest położone na północny zachód od Nicei. Około 20 km od wybrzeża na wysokości 350 metrów Grasse cieszy się łagodnym, śródziemnomorskim klimatem, który wręcz idealnie nadaje się do prowadzenia ogrodów. Klimat ten sprzyja w szczególności hodowaniu jaśminu. Mimo wszystko Grasse słynie również z wielu innych naturalnych zapachów. Produkują tam lawendę i różę, które bardzo często występują w najlepszych na świecie perfumach.

Odwiedzający miasteczko Grasse mają wiele okazji do zapoznania się z historią i zakresem tworzeniach perfum francuskich. Warto wiedzieć o tym, że miasto to, jest domem dla międzynarodowego muzeum perfum. Wiele domów perfumeryjnych w tej okolicy oferuje niezwykle interesujące wycieczki z udziałem profesjonalnego przewodnika.