utrata słuchu

Pewnego dnia budzisz się i zauważasz dzwonienie w uszach. Dźwięki z otoczenia są przytłumione i masz problemy ze zrozumieniem, gdy ktoś mówi do Ciebie z innego pokoju. Wpadasz na meble, które zwykle łatwo ominąć, i możesz mieć problemy z utrzymaniem się na nogach. To, czego doświadczasz, to ubytek słuchu.

Ubytek słuchu może być trudny do zauważenia we wczesnym stadium, częściowo dlatego, że jest tak stereotypowo postrzegany. Ludzie myślą, że tylko osoby starsze tracą słuch lub osoby, które są narażone na głośny, traumatyczny hałas. Czytaj dalej, aby poznać pięć zaskakujących faktów, których mogłeś nie wiedzieć o ubytku słuchu.

Może się zdarzyć wcześnie

Więcej osób traci słuch między 60 a 69 rokiem życia niż w jakimkolwiek innym okresie. Jednak 15% Amerykanów w wieku 18 i więcej lat ma problemy ze słuchem. Prawie trzy na każde 1000 dzieci rodzi się z pewnym ubytkiem słuchu, a jeden na ośmiu Amerykanów w wieku powyżej 11 lat ma mierzalny ubytek słuchu.

Oznacza to, że ważne jest, aby chronić swój słuch od najmłodszych lat. Audiolodzy zalecają, aby wkładki douszne i słuchawki nie przekraczały poziomu 60% i nie były podkręcane, aby zablokować hałas z otoczenia. Powinieneś również unikać narażania się na głośne dźwięki przez dłuższy czas.

Ma związek z demencją

Badania wykazały również, że ubytek słuchu u osób starszych ma związek z demencją. Według niektórych badań umiarkowany ubytek słuchu trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia demencji w miarę starzenia się. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, że osoby z ubytkiem słuchu mają tendencję do wycofywania się z sytuacji społecznych.

Słuch stymuluje mózg do przetwarzania informacji i nawiązywania kontaktów z innymi. Kiedy Twój mózg traci zdolność do nawiązywania kontaktów z innymi, utrzymanie zdrowia i aktywności na poziomie neurologicznym może być trudniejsze. Oczywiście utrata słuchu nie gwarantuje demencji – w społeczności niesłyszących jest wiele osób, które cieszą się dobrym zdrowiem w swoich złotych latach.

Może sygnalizować cukrzycę

Co zaskakujące, ubytek słuchu może być wczesnym wskaźnikiem, że masz cukrzycę lub prediabetes. I znowu, ubytek słuchu nie zawsze oznacza, że masz cukrzycę, ani że wszyscy diabetycy tracą słuch. Jednak osoby ze stanem przedcukrzycowym są o 30% bardziej narażone na utratę słuchu niż ich rówieśnicy bez cukrzycy.

Osoby cierpiące na cukrzycę mają problemy z naturalną równowagą poziomu cukru we krwi. Mają zbyt dużo cukru we krwi, co może prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie. Mimo że badania nad tym problemem wciąż trwają, niektórzy specjaliści uważają, że ten stan zapalny może uszkodzić delikatne ucho wewnętrzne i spowodować utratę słuchu.

To jest związane z równowagą

Równowaga jest ściśle związana ze zdrowym funkcjonowaniem ucha wewnętrznego. Kanały ucha wewnętrznego są wypełnione płynem i małymi włoskami, które wysyłają do mózgu sygnały o położeniu głowy. Inne organy w uchu wewnętrznym zawierają kryształki wapnia, które pomagają organizmowi radzić sobie z przyspieszeniem.

Ludzie mają tendencję do zapadania na chorobę lokomocyjną, kiedy ucho wewnętrzne mówi im coś innego niż inne zmysły – na przykład podczas lotu samolotem. Jednak wraz z wiekiem ludzie w naturalny sposób tracą włoski w uchu wewnętrznym. Te same warunki, które wpływają na równowagę, mogą czasem wpływać na utratę słuchu. Z tego powodu starsi ludzie są bardziej podatni na upadki.

Docenia wsparcie

osoba niedosłysząca

Wiele osób obawia się, że założenie aparatów słuchowych pogorszy ich naturalny słuch. Czasami może się tak wydawać, ponieważ Twoje ciało przyzwyczaja się do pomocy aparatów słuchowych. Bez nich być może sam nie zauważyłbyś, jak słaby był Twój słuch. Kiedy przyzwyczaisz się do ostrzejszych i wyraźniejszych dźwięków, może być Ci trudno do nich wrócić.

Jednak odpowiednio dobrane i dopasowane do Ciebie aparaty słuchowe nie spowodują większych uszkodzeń słuchu. Wręcz przeciwnie – mogą pomóc Twojemu organizmowi utrzymać obecny poziom słyszenia, ponieważ nadal stymulują Twój mózg dźwiękami. Aby chronić swój słuch, nie powinieneś czekać, aż będziesz zdesperowany, by zainwestować w aparaty słuchowe.

Słuch jest darem

Łatwo jest uznać swój słuch za pewnik. Jednak wiele osób doświadcza utraty słuchu w młodym wieku. Ważne jest, aby aktywnie dbać o swój słuch, ściszając głośną muzykę i unikając głośnych dźwięków, które mogą uszkodzić ucho wewnętrzne. Jeśli doświadczysz niewytłumaczalnej utraty słuchu, może to być oznaką wczesnej cukrzycy.

Utrata słuchu u osób starszych wiąże się z większym ryzykiem demencji i możliwością upadku z powodu braku równowagi. Szybkie założenie aparatów słuchowych może zapobiec dalszemu ubytkowi słuchu i pomóc Ci zachować zdrowe funkcjonowanie mózgu do końca życia.