Coraz więcej osób ma na nogach żylaki albo pajączki. Są to cienkie kreski, niebieskie lub sinawe, widoczne pod skórą. Nie tylko szpecą, lecz są także szkodliwe. Dlatego nie należy pozostawić ich samym sobie, lecz podjąć działanie. Warto sprawdzić co należy robić, aby pozbyć się żylaków i zredukować pajączki. Żylaki najczęściej mają osoby po czterdziestym lub pięćdziesiątym roku życia. Bywa jednak i tak, że chorują na nie osoby młodsze.
Zaczyna się od pajączków
Najpierw na nogach pojawiają się pajączki, a później żylaki. Pajączki są początkiem, żylaki to już poważna choroba, którą koniecznie należy leczyć, nie wolno jej ignorować. Jeśli człowiek posiada słabe mięśnie, niewiele się rusza i zastawki są uszkodzone to krew przemieszcza się inaczej, czyli cofa się. Rośnie ciśnienie krwi, a krew naciska na żyły w nogach, prowadzi to do rozszerzenia żył. I to na stałe, nie cofa się już taka zmiana. Żylak jest rodzajem krętej linii obecnej pod skórą, która jak się pojawi, tak zostanie, nigdy nie znika. Żylaki pojawiają się na nogach, najczęściej na łydkach. Dużym żylakom towarzyszą skurcze i ból. Samopoczucie się pogarsza. Gdy mamy żylaki to trzeba wybrać się do lekarza, który dokładnie zbada nogi i podejmie decyzję o przebiegu dalszego leczenia.
Jakie są przyczyny występowania żylaków?
Żylaki mogą pojawiać się z powodów genetycznych. Żylaki mogą pojawić się po ciążach, w wyniku zaburzeń hormonalnych. Bywają także efektem siedzącego trybu życia – na przykład pracy w pozycji siedzącej przez osiem lub więcej godzin, do tego siedzenie w domu przed telewizorem czy komputerem i problem gotowy. Zakładanie nogi na nogę jest szkodliwe i powoduje powstawanie żylaków, dlatego nie należy tego robić. Na żylaki cierpią także osoby wykonujące pracę stojącą, czyli fryzjerzy, chirurdzy, kelnerzy. Noszenie obcisłych ubrań oraz skarpet czy podkolanówek także przyczynia się do pojawienia się żylaków. Nie bez znaczenia są nadwaga oraz otyłość. Przewlekłe zaparcia, palenie papierosów i wysokoprocentowy alkohol także powodują żylaki.
Żylaki trzeba leczyć?
Lekarz zbada nogi i podejmie decyzję jak leczyć żylaki, jak postępowa, czy operować je, czy też wstrzymać się jeszcze z operacją. Duże żylaki koniecznie trzeba operować. Małe żylaki należy leczyć np. laserem lub naświetlaniem. Można żylaki niszczyć laserem lub światłem – taki zabieg kosztuje ok. 1000 złotych. Leczenie żylaków to nie jedyny sposób. Obecnie na rynku dostępne są świetne produkty, które pomogą w walce z żylakami. Więcej o tych produktach można przeczytać na healthnbeauty.pl.
Jak postępować po zabiegach na żylaki?
Po zabiegach należy chodzić, aby nie powstały zakrzepy w żyłach, trzeba nosić przez 14 dni opatrunek uciskowy, należy przyjmować leki zapobiegające powstaniu zakrzepów. Dwa tygodnie po operacji dobrze jest brać masaże lub hydromasaże, które poprawiają krążenie krwi i są bardzo korzystne dla zdrowia. Po zabiegach nie wolno się opalać przez dwa miesiące, ale można spacerować po słońcu – niewskazane jest leżenie godzinami na plaży. Osoby z żylakami lub po operacji żylaków nie powinny chodzić do sauny. Nie wolno dźwigać ciężarów, stać czy długo siedzieć, chodzić w butach na wysokich obcasach. Świetnym sposobem są również profesjonalne produkty na żylaki, szczególnie polecamy Products Bank – profesjonalne preparaty w walce z żylakami.