kawa w ciąży

Kawa to dobry napój, smaczny i aromatyczny. Coraz więcej osób w Polsce sięga po kawę, nie wyobrażając sobie żadnego dnia bez tego napoju. Czasami piją dwie, nieraz trzy kawy dziennie. Jest to dobry pomysł na rozpoczęcie dnia i pobudzenie się do pracy umysłowej lub fizycznej. Jednak nie każda osoba powinna pić codziennie kawę. Ostrożność muszą zachować osoby chorujące na nadciśnienie, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. Te osoby powinny raczej rezygnować z kawy na rzecz innych napojów, a wybór jest bardzo szeroki. 

Czy kawa w ciąży jest szkodliwa?

Kobieta w ciąży może wypić dwie filiżanki kawy, ale na dodatek słabej kawy, z mlekiem i cukrem. Taki napój na pewno jej nie zaszkodzi. Jednak picie mocnej kawy i to w większych ilościach nie dość, że wypłucze magnez z organizmu to może być bardzo szkodliwe. Duże ilości kawy pite przez przyszłą matkę mogą doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu oraz niskiej wagi malucha. Jest to bardzo szkodliwe i nie należy sobie na to pozwolić. Lepiej pić jedną słabą kawę z mlekiem dziennie niż litry kawy. Lekarze ostrzegają młode matki przed nadmiernym spożywaniem dużych ilości kawy. 200 miligramów kofeiny na dobę to bezpieczna ilość, tyle spokojnie można skonsumować bez najmniejszych sensacji. 

Bezkofeinowa kawa w ciąży

Młode matki mogą sięgać po bezkofeinową kawę i to nawet codziennie. Lepiej też nie więcej niż dwie kawy na dobę. Dobra dla młodych mam jest bawarka, czyli słaba kawa z mlekiem. Taki napój zalecają lekarze, podobnie jak soki wyciskane na bieżąco w domu, wodę mineralną, kakao, jogurty i kefiry. To dobre wsparcie każdego organizmu. Jeśli już bezkofeinowa kawa to koniecznie taka z ekologicznym certyfikatem, porządna i bez chemicznych dodatków do oczyszczania. Ekologiczna kawa bezkofeinowa jest bezpieczna i nie zaszkodzi przyszłej matce. Najtańsze kawy bezkofeinowe mają ziarna oczyszczane chemicznie, a to spore ryzyko dla kobiety w ciąży. Kawa bezkofeinowa zawiera około 5 miligramów kofeiny, nie jest więc w pełni wolna od tego składnika. Należy zachować pełną ostrożność. 

Podsumowanie

Dobra kawa to jest to – kawosze wiedzą, że bez kawy (teoretycznie) żyć się nie da. Smaczna kawa to doskonały napój. Jednak matki w ciąży powinny być ostrożne – jeśli nie potrafią zrezygnować z kawy to mogą sięgać po kawę bezkofeinową, bezpieczniejszą, a także bardzo smaczną i przypominającą oryginalny napój. Kawę można zastąpić zieloną herbatą, która działa pobudzająco, a nie szkodzi tak, jak kawa. Jednak przyszła mama nie powinna pić więcej niż dwie filiżanki zielonej kawy dziennie. Młoda mama musi być gotowa na wiele wyrzeczeń, a rezygnacja z kawy to tylko jedno z nich. Można spokojnie nie sięgać po ten napój, poza tym część kobiet ciężarnych źle się czuje po takiej kawie. Lepiej zatem wybrać napój smaczny, przyjemny, sprawiający wiele przyjemności: kakao, gorącą czekoladę, słabą kawę bezkofeinową lub kofeinową na zimno lub gorąco, soki, kefiry, jogurty. Lekarz doradzi pożądaną dietę oraz najlepsze napoje dla młodej mamy.