Jak się odkochać

Miłość czasami spada na każdego nieoczekiwanie, jest to colpo di fulmine, czyli gorąca miłość od pierwszego wejrzenia. Człowiek przestaje racjonalnie myśleć, idealizuje drugą osobę, nie wie jak postępować, popełnia błędy. Czasami druga osoba nie jest warta naszej miłości. Wówczas warto znaleźć w sobie siłę i odkochać się jak najszybciej. Innym powodem do odkochania jest uczucie bez wzajemności. To stres i cierpienie, dlatego należy szybko odkochać się i znaleźć nowy obiekt uczuć. Nie jest to bynajmniej łatwe. 

Czy da się w kimś odkochać?

Odkochanie się nie jest łatwe, ale możliwe. Czasami taki proces trwa kilka miesięcy, nieraz rok lub kilka lat. Nie każda osoba potrafi odkochać się samodzielnie, w ciszy własnego mieszkania czy domu. Nieraz potrzebuje wsparcia rodziny lub znajomych. Skuteczna bywa pomoc psychologa. Dzięki temu łatwiej można przejść przez problemy uczuciowe. Nie zawsze wystarczy jedna sesja u psychologa, nieraz potrzeba takich sesji co najmniej kilka. 

Jak poradzić sobie ze ślepą miłością?

Ślepa miłość to problem, może dopaść osobę w każdym wieku, nawet ludzi bardzo dojrzałych. Trudno jest sobie z nią poradzić, ale czas leczy rany jak mawia przysłowie. Miłość to uczucie irracjonalne, zakochujemy się łatwo, nie zawsze mamy podstawy do takich uczuć, ale warto jednak przemyśleć co nas tak bardzo w ukochanym frapuje. Czasami racjonalne myślenie potrafi wygrać z zakochaniem. Przełom przychodzi po pewnym czasie, nie za dzień czy dwa, lecz po wielu miesiącach. Dlatego warto starać się racjonalizować oraz myśleć o innych kwestiach. Miłość jest dobra, ale nieszczęśliwa czy ślepa miłość to prawdziwe przekleństwo. Lepiej zatem pomyśleć o tym, co ważne, a nie kochać kogoś, kto zostawił, nie kochał albo nie odwzajemniał uczucia danej osoby. 

Co pozwala poradzić sobie ze ślepą miłością?

Sposobów jest kilka:

  • Zaangażowanie się w inne sprawy: pracę, kursy, rozwój zawodowy;
  • Odnowienie kontaktów towarzyskich oraz rodzinnych;
  • Wyjazd na wakacje;
  • Krótkie wyjazdy weekendowe;
  • Czytanie książek;
  • Podjęcie studiów lub studiów podyplomowych;
  • Skupienie się na sporcie lub hobby, a nie rozpamiętywanie ślepej miłości;
  • Postanowienie nauczenia się innego języka, zyskania dodatkowych profesjonalnych kompetencji;
  • W ostatecznych przypadkach pomoże terapia, czyli pomoc udzielana przez profesjonalistę. Nie zawsze jest ona jednak konieczna. 

Jeśli nic nie pomaga to trzeba poczekać, w końcu kiedyś uczucie przeminie, a ofiara takiej nieszczęśliwej miłości będzie się z niego śmiała. Nie wolno celebrować żalu, czekać na powrót danej osoby, myśleć życzeniowo. Racjonalizowanie najlepiej pomaga w takich sprawach. Konieczne jest wyjście z dołka, nie wolno myśleć o obiekcie uczuć jak o ósmym cudzie świata, bo to nigdy nie popłaca. Uczucia są ważne, ale najważniejsze jest dobre, udane życie. Gdy zapomnimy o nieszczęśliwej miłości to otworzymy oczy na inne osoby i znajdziemy szczęście, może zjawi się nowy obiekt uczuć. Otwarcie się na pozytywne emocje oraz dążenie do szczęścia także pomagają. Należy docenić siebie, ponieważ poczucie własnej wartości pozwala zapomnieć o tym, co było i myśleć o przyszłości.