Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych. Jest to największa zmora nastolatków, gdyż szczyt zachorowań przypada między 14. a 17. rokiem życia. Wbrew pozorom nie jest to jednak problem wyłącznie osób w wieku dojrzewania. Skłonność do trądziku mają również osoby dorosłe. Jak dbać o cerę trądzikową? Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja?

Co to jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik to przewlekła choroba zapalna gruczołów łojowych, która wynika najczęściej z nieprawidłowej aktywności hormonów. Hormony stymulują gruczoły do wzmożonej pracy i nadmiernego wydzielania łoju. To z kolei prowadzi do zapychania się porów przez martwy naskórek i sebum, co tworzy idealne warunki do namnażania się bakterii. Nadprodukcja łoju, w połączeniu z bakteriami, wywołuje stany zapalne i prowadzi do powstawania niedoskonałości. Skóra staje się zaczerwieniona i pojawiają się na niej zaskórniki, krostki oraz bolesne w dotyku grudki.

Cera trądzikowa jest tłusta i lepka w dotyku ze względu na nadmiar wydzielającego się sebum. Widoczne są na niej liczne krosty i zaskórniki. Skóra zaczyna błyszczeć już kilka godzin po umyciu i widoczne są rozszerzone pory, czyli ujścia gruczołów łojowych. Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej pozwala zminimalizować i łagodzić objawy choroby oraz utrzymać ją w dobrej formie. Jak dbać o skórę trądzikową?

Jak pielęgnować skórę trądzikową? Czego unikać?

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej jest kluczem do łagodzenia objawów choroby. Jednak osoby zmagające się z wypryskami, popełniają często wiele błędów kosmetycznych, które zaostrzają problem i prowadzą do powstawania kolejnych niedoskonałości. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest oczywiście wyciskanie krostek. Choć może to przynosić chwilową ulgę, absolutnie nie wolno tego robić! W ten sposób bakterie znajdujące się wewnątrz wyprysków przenoszą się na inne rejony twarzy i prowadzą do rozszerzenia stanu zapalnego. Co więcej, podczas codziennych aktywności nie należy drapać ani dotykać twarzy rękami. Warto również wycierać twarz innym ręcznikiem niż resztę ciała.

Jakie kosmetyki stosować do cery trądzikowej?

Dobrym nawykiem w pielęgnacji cery trądzikowej jest dokładne oczyszczanie twarzy, w celu usunięcia nadmiaru bakterii i sebum. Ponieważ jednak silne oczyszczanie uszkadza naturalną warstwę lipidową skóry, niezwykle ważne jest stosowanie dobrego kremu, który odbuduje tarczę obronną i dostarczy skórze odpowiednią ilość składników odżywczych. Za powstawanie niedoskonałości odpowiada również martwy naskórek, dlatego należy pamiętać o regularnym, cotygodniowym peelingu.

Jeśli jesteś posiadaczką cery trądzikowej, w codziennej walce z wypryskami warto szukać produktów o innowacyjnym działaniu takich jak ultranawilżający krem adaptogenny, maska upiększająca i esencja nocna. To wegańskie produkty o naturalnym składzie, będące bogatym źródłem witamin, minerałów, antyoksydantów i składników detoksykujących. Kosmetyki doskonale się uzupełniają i zapewniają kompleksowe, wielopłaszczyznowe działanie – efektywne oczyszczenie, nawilżenie, złuszczenie i odżywienie. Kompleks 10 substancji o działaniu złuszczającym zawarty w esencji nocnej, skutecznie przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza ilość obumarłych komórek naskórka i ogranicza ryzyko powstawania nowych zmian trądzikowych.

Preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej dostępne są na stronie https://www.phlov.com/