foto starzenie

Zima, niskie temperatury i śnieg sprawiają, że marzymy o słońcu i cieple. Nie możemy już się doczekać, aż nasza skóra przyjmie nieco słońca, witaminy D i będzie mogła się pochwalić opalenizną. Niestety promienie UV nie tylko wywołują piękny brązowy kolor na ciele i twarzy, ale i powodują niemałe problemy. Słońce wysusza skórę, a przede wszystkim aktywuje proces fotostarzenia się, czyli zabiera młody i promienny wygląd. Czym jest fotostarzenie się skóry i jak zapobiegać jego negatywnym skutkom?

Fotostarzenie się skóry: co to jest?

Terminem fotostarzenia się skóry określa się proces degeneracji i uszkodzeń wywołanych działaniem promieniowania ultrafioletowego. Promieniowanie to jest eliminowane przez słońce, a także przez lampy znajdujące się w solarium. Uszkodzenia wywołane promieniami UV najczęściej widoczne są na zazwyczaj odsłoniętych i narażonych na ekspozycję słoneczną miejscach ciała. Fotostarzenie się przebiega przez wiele lat, jednak nawet jednorazowe, intensywne opalanie naraża skórę na oparzenia i pogłębia degradację i uszkodzenia naskórka.

Jakie są objawy fotostarzenia się skóry?

Podstawowych i widocznym na pierwszy rzut oka objawem fotostarzenia się skóry są zmarszczki. W pierwszej kolejności pojawiają się one na czole, pod oczami – występuje też lwia zmarszczka. Pojawianie się zmarszczek wynika z tego, że promienie słoneczne pobudzają do pracy wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry. Do szybkiego pojawiania się zmarszczek mimicznych przyczynia się również to, że podczas ekspozycji słonecznej częściej mrużymy oczy i marszczymy czoło.

Kolejne objawy fotostarzenia się skóry to:

  • zaburzenia pigmentacji skóry, czyli plam posłonecznych, piegów, przebarwień;
  • zmiany jakości skóry, czyli jej przesuszenie, utrata sprężystości i elastyczności; skóra jest również cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia;
  • zmiany przednowotworowe i nowotworowe, czyli rogowacenie posłoneczne, nowotwory podstawnokomórkowe i kolczystokomórkowe, czerniaki.

To, jakie objawy fotostarzenia się pojawią, zależy od wieku, a także od tego, jak chronimy naszą skórę podczas opalania. Najczęściej do 30 roku życia uszkodzenia wynikające z ekspozycji skóry na słońce nie są widoczne lub są niewielkie. Z czasem bywa jednak coraz gorzej. Szkodliwe promienie UVA przy cerze dojrzałej niszczą fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny.

Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Przeciwdziałanie fotostarzeniu się skóry polega na przestrzeganiu zasad profilaktyki. Opierają się one na zmniejszaniu szkodliwego wpływu słońca na skórę. W tym celu należy:

  • unikać promieni słonecznych, szczególnie w godzinach największego nasilenia światła słonecznego;
  • używać kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, min. SPF30;
  • stosować kosmetyki chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Zabiegi na fotostarzenie się skóry

W przypadku cery dojrzałej taka profilaktyka może jednak być niewystarczająca. Wiek dojrzały wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych rozwiązań. Jednym z nich są zabiegi redukujące efekty fotostarzenia się skóry. W tym zakresie panie wybierać mogą między licznymi procedurami. Jedną z najskuteczniejszych jest dostępny w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy zabieg laserem Cutera Pico Genesis. Jest to przełomowa procedura w zabiegach nieablacyjnych, które minimalizują objawy starzenia się skóry oraz jej foto uszkodzeń. W wyniku jej przeprowadzenia uzyskuje się jasną i zdrowo wyglądającą skórę. Oprócz tego zauważalnymi rezultatami jest wygładzenie zmarszczek, redukcja rumienia i objawów starzenia. Wykonanie zabiegu nie wiąże się z bólem czy długim czasem rekonwalescencji. O tym jak działa laser cutera pico Genesis więcej można dowiedzieć się u specjalistów z Bieńkowscy Clinic Bydgoszcz Częstochowa.

Zabiegi na fotostarzenie się skóry zazwyczaj przeprowadza się na twarzy, szyi i dekolcie, jednak możliwe jest zastosowanie procedury na innym fragmencie ciała, gdzie efekty uszkodzeń są widoczne. Najlepsze efekty zastosowania lasera cutera pico Genesis uzyska się, jeśli zabieg będzie wykonany w serii 4-6 w krótkich odstępach czasu. Uzyskany rezultat będzie się utrzymywał przez kilka miesięcy.